Cumartesi, Aralık 9, 2023
İstanbul Havalimanı

Uçak Seyahatlerinde Aşı Şartı ve PCR Testi Uygulaması Devam Ediyor

Şehirler arası uçak seyahatlerinde, İçişleri Bakanlığı tarafından 16.01.2022 tarihinde alınan karar ile PCR testi ve aşı zorunluluğu devam edecektir.  

Pandemi döneminde seyahatimi nasıl gerçekleştireceğim?

  • Tek doz aşı oldum/ikinci aşımı daha yeni oldum, seyahat edebilir miyim? 

Seyahat edebilmek için tek doz aşı yeterli değildir. 2 doz aşının da tamamlanmış ve üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekir. Eğer geçmediyse seyahat edebilmeniz için seferden azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sonucu gerekmektedir.

  • Hiç aşı olmadım, seyahat edebilir miyim?

Aşı olmayan yolcular seferden azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi ibraz etmek zorundadır. Seyahatlerden önce HES kodu üzerinden yolcuların 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. 

  • Aşılarımı olmama rağmen sizin tarafınızdan PCR testi yaptırmam gerektiğiyle alakalı SMS geldi, ne yapmam gerekiyor? 

HES uygulamasında aşı durumunun görünmesine izin vermeyen yolculara SMS iletilmektedir. HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra, “HES Kod Ayarları” butonuna tıklayınız. Açılacak ekranda “Aşı Durumu, “Hastalık Durumu” ve “Test Durumu” adımlarını aktif etmeniz gerekmektedir. 

  • Covid-19’u daha önce geçirdim, seyahat edebilir miyim? 

Seyahat tarihinden en fazla 6 ay (180 gün) önce düzenlenmiş Covid-19 PCR test sonucu “pozitif” olan vatandaşlar hastalığı geçirmiş olarak kabul edilir, aşı veya PCR testi talep edilmez. Yalnızca HES kodu alarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

  • 18 yaşımdan gün almadım, seyahat edebilir miyim? 

18 yaş altı (18 yaşından gün almamış) yolculardan aşı veya PCR testi talep edilmez. Yalnızca HES kodu alarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

  • PCR testimi veya aşı durumumu nasıl ibraz edeceğim? 

Firma yetkilileri tarafından, seyahatlerden önce HES kodu üzerinden yolcuların aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. 

  • Yurt dışında aşı oldum, Türkiye’de seyahat edebilir miyim? 

Yurt dışında aşı olan ancak bilgileri Sağlık Bakanlığı sistemine yansımayan yolcular aşı kartlarını göstererek seyahat edebilirler.

(Önemli Not: Bu yazıda yer alan bilgiler zaman içerisinde değişmiş, güncelliğini ve doğruluğunu kaybetmiş olabilir. www.HavalimaniUliasim.com tarafından bu yazıda geçen bilgilerin güncelliği ve doğruluğu teyit edilmemektedir. Uçak bileti satın almadan önce havayolu firmanızın çağrı merkezi üzerinden en güncel ve doğru bilgileri alarak karar vermeniz tavsiye edilir. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı karşılaşabileceğiniz olası zararlardan www.HavalimaniUlasim.com sitesi ve yöneticileri sorumlu tutulamaz. Tüm yolculara iyi yolculuklar dileriz.)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir