İstanbul Havalimanı’nda Robotlar Göreve Başladı. Siz Soruyorsunuz, Onlar Cevaplıyor.

Robotların ve Yapay Zeka kavramının giderek daha çok hayatımıza girmesiyle beraber robotları da hayatın içinde daha çok görmeye başladık. Daha önce bir çok fiziki görevi yerine getiren robotlar artık bizimle konuşabiliyor, sorularımızı anlayıp bize cavap verebiliyorlar.

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı olma ünvanına sahip İstanbul Havalimanı da teknolojideki son gelişmeleri yakından takip edip bu konuda öncü olmaya devam ediyor.

Bugünden itibaren İstanbul Havaliamı’nda robotlar danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Robotlar, yolcuların havalimanıyla ilgili sorularını yanıtlıyor ve havalimanın belirli yerlerini tarif edebiliyor. Ayrıca yolcuların bilet bilgilerini okuyup uçuş detaylarını ve uçuş kapısının haritasını gösteriyor. Robotlar ilk etapta Türkçe ve İngilizce konuşabiliyor.

İstanbul havalimanı’nda Robotlara sorun, size yardımcı olsunlar. Biletinizi okutun, uçuş bilgilerini görün. / Kaynak: kokpit.aero

Türk robotik firması olan AkınSoft firmasının geliştridiği MiniADA isimli robotların Ağustos ayının sonuna doğru hizmete girmesi bekleniyor. Robotlar, bugün test amaçlı dış hatlar giden yolcu katında testlere başladı. Robotlar yerli ve yabancı yolculardan epey ilgi gördü.

Haber ve Fotoğraf kaynak: AA, kokpit.aero

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir