1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,75. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı’na Ulaşım Bilgileri

Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı’na Ulaşım Bilgileri

Merhaba. “Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir” sorusunu cevaplamadan önce “İstanbul Havalimanı nerede?” ve “İstanbul Havalimanına ulaşım” bilgilerine genel itibariyle bir bakalım. Ardından  Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı’na nasıl gidileceğini anlatacağız.

İsterseniz aşağıdaki kutudaki başlıklara tıklayarak ilgili başlığa hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


İstanbul Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı açıldı açılmasına ama, öyle bir yere açıldı ki, İstanbullular dahi 3. Havalimanı nerede tam olarak bilmiyor. Bunun sebebi İstanbul Havalimanının şehir merkezinin dışında bir yere yapılmış olması. Yeni İstanbul Havalimanı İstanbul’un kuzeyinde, Arnavutköy ilçesi sınırları içinde Karadeniz kıyısında bulunuyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde bulunan İstanbul Havalimanının Taksim’e uzaklığı yaklaşık 50 km.

İstanbul Havalimanı Nerede

İstanbul Havalimanı Ulaşım Bilgileri

3. Havalimanı nerede sorusunu cevaplandırdıktan sonra gelelim 3. havalimanı ulaşım bilgilerine. İstanbul Havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldığında Atatürk Havalimanı faaliyetine son verecek ve tüm uçuşlar yeni İstanbul Havalimanı’na aktarılacaktı. Fakat açılış günü yapılan açıklamayla, ileride açıklanacak ikinci bir tarihe kadar (önce 1 Ocak 2019 daha sonra 3 Mart 2019 olarak açıklandı) İstanbul Havalimanı’ndan sınırlı sayıda uçuş yapılacağı ve Atatürk Havalimanı’nın faaliyetine devam edeceğini öğrendik. Şu an için İstanbul Havalimanı’ndan günlük çok az sayıda uçuş yapılıyor. İstanbul Havalimanına günde kaç uçak iniyor bilgisini görmek için http://havalimaniulasim.com/yeni-istanbul-havalimanindan-yapilan-ucuslar-ve-saatleri/ sayfamıza bakabilirsiniz.

Bunu söyledik, çünkü 3. Havalimanı uçuş sayısı az olduğu için İstanbul Havalimanı İETT seferleri ve  İstanbul Havalimanı Havaş (HAVAİST) seferleri şu an için az sayıda seferle yapılıyor. Zaman içinde 3. Havalimanı yolcu sayısı arttıkça 3. havalimanı ulaşım imkanları da artacak.

İstanbul Havalimanı İETT seferleri şu an için H2 Mecidiyeköy, H3 Halkalı ve H4 Havalimanı (Atatürk) olmak üzere 3 hat üzerinden yapılıyor. 3. Havalimanı İETT hatları ile ilgili detaylı bilgileri http://havalimaniulasim.com/istanbul-havalimani-iett-hatlari/ sayfamızda bulabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı HAVAŞ hizmeti, İETT’nin şirketi tarafından HAVAİST ismiyle sunuluyor. İstanbul Havalimanı tam kapasiteyle çalışmaya başladığında HAVAİST seferleri İstanbul’un 15 noktasından yapılacak. Fakat şu an için HAVAİST otobüsleri yalnızca 5 noktaya hizmet veriyor. İstanbul Havalimanı Havaş (HAVAİST) seferleri ile ilgili  detaylı bilgiler için http://havalimaniulasim.com/havaist-durak-saat-guzergah-ucret-bilgileri/ sayfamıza bakabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı metro hattı henüz inşa aşamasında. 2019 yılının başlarında açılması planlanan M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı metro hattı sayesinde metrobüsle Zincirlikuyu’ya gelip oradan İstanbul Havalimanına metro ile gitmek mümkün olacak. Aynı şekilde Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuya Gayrettepe istasyonuna gelip oradan Yeni Havalimanı metro hattı na geçmek de mümkün olacak. Bu hattın haricinde ileriki bir tarih için İstanbul Havalimanı ile Halkalı arasında da bir metro hattı yapılması planlanıyor.

İstanbul Havalimanına taksi ile de gidebilirsiniz. Fakat bu diğer yöntemlere göre biraz pahalı olabilir. İstanbul havalimanına taksi ücretleri gideceğiniz ilçeye göre değişiklik göstermekle birlikte fikir vermesi açısından söyleyelim; Taksim’den İstanbul Havalimanına taksi ücreti yaklaşık 120 lira civarında tutar.

İstanbul Havalimanına kendi aracınızla da gidebilirsiniz. Avrupa yakasında İstanbul Havalimanına gitmek için Hasdal kavşağından Kemerburgaz yönüne bağlanıp D-020 yolunu takip ederek, ya da İSTOÇ kavşağından O-07  ücretli otoyolunu takip ederek İstanbul Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Anadolu yakasından İstanbul Havalimanına gitmek için de ya FSM Köprüsünü kullanarak Hasdal Kavşağı güzergahından D-020 yolundan, ya da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak O-06 ücretli otoyolu üzerinden devam ederek İstanbul Havalimanına ulaşabilirsiniz.

İstanbul Havalimanına ulaşım için kullanılan otoyolları ve gişeleri haritada görmek isterseniz https://ysskoprusuveotoyolu.com.tr/tr/harita adresine bakabilirsiniz.

Yazımızın devamında Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı yol güzergahı hakkında da bilgi vereceğiz.

İstanbul Havalimanı Yol Haritası / kaynak: www.igairport.com

Bu kadar ön bilgiden sonra gelelim “HaremOtogar’dan istanbul havalimanına nasıl gidilir” sorusunun cevabına.


Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanına Metro İle Gidilir Mi?

İstanbul Havalimanı Metro Hattı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı

Tekrar hatırlatalım İstanbul 3. Havalimanı’na metro hattı henüz hizmete girmedi. 2019 un başlarında inşaatın tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor.

Metro inşaatı bittiğinde İstanbul 3. Havalimanı’na metroyla gitmek için önce Gayrettepe’ye gideceksiniz ve  M11: Gayrettepe – Yeni Havalimanı Metro Hattı sayesinde İstanbul Havalimanına metro ile ulaşabileceksiniz.

Aslında Gayrettepe (Zincirlikuyu) Harem Otogarı’na ters tarafta kalıyor. Bu sebeple Harem Otogarı’ndan 3. Havalimanı’na metroyla gitmek pek mantıklı değil. Fakat illa metroyla gideyim derseniz, Harem Otogarı’ndan servis araçları, İETT otobüsleri, dolmuş ya da taksiyle Uzunçayır Metrobüs Durağına gelip, buradan metrobüsle Zincirlikuyu’ya geçebilirsiniz. Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’ndan Gayrettepe Metro İstasyonu’na aktarma yaparak İstanbul Havalimaına metroyla gidebilirsiniz. (Tabiiki şimdi değil, metro hizmete girince. 🙂 Tekrar hatırlatalım metro hattı henüz hizmete girmedi.)

Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanına Giden İETT Hattı Var Mı?

İstanbul Havalimanı İETT Seferleri

İstanbul Havalimanı İETT Seferleri

Harem Otogrı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na İETT otobüsleriyle gitmek de şu an için pek mümkün değil gibi. İstanbul 3. Havalimanına giden H-2 H-3 ve H-4 İETT hatları Harem Otogarı’na uzak noktalardan geçiyor.

Belki ilerleyen zamanlarda İstanbul Havalimanı’na giden İETT hattı sayısı artar ve Harem Otogarı’ndan 3. Havalimanı’na İETT otobüleriyle gitmek mümkün olur.

Ama alternatif bir fikir olarak, Harem Otogarı’ndan servis araçları, İETT otobüsleri, dolmuş ya da taksiyle Uzunçayır Metrobüs Durağına gelip, buradan metrobüsle Mecidiyeköy’e geçebilirsiniz. Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda inerek Mecidiyeköy Otobüs Durağı’ndan kalkan H-2 hatlı İETT otobüsüyle İstanbul Havalimaına gidebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na giden İETT Hatları ve saatleri için http://havalimaniulasim.com/istanbul-havalimani-iett-hatlari/ adresine bakabilirsiniz.Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanına HAVAŞ Var Mı?

İstanbul Havalimanı HAVAŞ

İstanbul Havalimanı HAVAŞ / HAVAİST

Daha önceden aşina olduğumuz HAVAŞ ve HAVABÜS e benzer şekilde, İstanbul 3. Havalimanı HAVAŞ hizmeti HAVAİST araçlarıyla sağlanacak.

Peki “Harem Otogarı’ndan 3. Havalimanı’na HAVAİST (HAVAŞ) var mı?” Malesef yok.

Peki “Harem Otogarına en yakın HAVAİST(HAVAŞ) durağı tam olarak nerede?” Şu an için Harem Otogarı’na en yakın HAVAİST durağı Kozyataı Metro İstasyonu’ndan kalkıyor. Seyahat firmalarının servis araçları, İETT otobüsleri, dolmuş ya da taksiye binerek Harem Otogarı’ndan 10-15 dakikada Kozyatağı Metro İstasyonuna ulaşabilir, oradan kalkan HAVAİST araçlarıyla 3. Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Bu arada unutmadan söyleyelim, HAVAİST araçlarında sadece İSTANBULKART geçerli. Nakit ya da kredi kartıyla ödeme yapılmıyor.

HAVAİST durakları, HAVAİST saatleri ve HAVAİST güzergah bilgileri için  http://havalimaniulasim.com/havaist-durak-saat-guzergah-ucret-bilgileri/ adresine bakabilirsiniz.Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı Taksi Ücreti Ne Kadar Tutar?

İstanbul Havalimanı Taksi Ücretleri

İstanbul Havalimanı Taksi Ücretleri

İstanbul Havalimanı Harem Otogarı’na yaklaşık 55-60 km mesafede.

Harem Otogarı’ndan İstanbul 3. Havalimanı’na taksi yle gitmek isterseniz 3. havalimanı taksi ücreti yaklaşık 150 lira civarında tutar. Ve bu yolculuk yaklaşık 50-55 dk sürer. (Trafik durumuna göre bu süre artabilir)

 Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanına Yol Tarifi

İstanbul Havalimanı'na Yol Tarifi

İstanbul Havalimanı’na Yol Tarifi

Son olarak Harem Otogarı’ndan 3. Havalimanı’na yol tarifini de verelim ve yazımızı bitirelim.

Harem Otogarı’ndan yola çıkın ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Avrupa yakasına geçin. Ardından Zincirlikuyu-Levent-Maslak güzergahını takiben Edirne istikametinde TEM Otoyolu’na bağlanın. TEM’e bağlandıktan sonra Galatasaray’ın TT Arena Stadyumu’nu geçer geçmez sağdan Kemerburgaz-Yavuz Sultan Selim Köprüsü tabelalarını yönüne çıkıp, D-020 yolunu takiben yaklşık 45-50 dakikalık bir yolculukla İstanbul Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. (Burada verilen süreler trafik durumuna göre artış gösterebilir.) Aşağıdaki İstanbul Havalimanı Yol Haritası na bakarak detayları haritada görebilirsiniz.
İstanbul Havalimanı Yol Haritası

İstanbul Havalimanı Yol Haritası / kaynak: www.igairport.com

İyi yolculuklar.. 🙂

Harem Otogarı’ndan İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir sorusunu cevapladığımız yazımız umarız sizin için faydalı olmuştur.

Lütfen bizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

Tekrar görüşmek üzere,

İyi yolculuklar.. ✈


Bu yazıyı aşağıdaki butonlar yardımıyla WhatsApp , SMS ve E-Mail yoluyla arkadaşlarınıza mesaj olarak gönderebilir; Sosyal medya butonları sayesinde Facebook, Twitter, Pinterest vb… sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.


⚠️Bu yazı 16.01.2019 tarihinde yayınlandı/güncellendi. O tarihten bu yana hatlarda, duraklarda, güzergah ve ücret bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Buradaki bilgileri teyit etmeden yola çıkmayın. ⚠️


Siz de alternatif güzergah fikrinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz, böylece herkes için daha yararlı bir sayfa oluşturabiliriz.
 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,75. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...